Detoxifierea unghiilor dupa manichiura cu gel
Dacă sunteți dependente de manichiura cu gel, vă anunțăm că potrivit specialiştilor indicat este, uneori să faceți o pauză. Gelurile durează. Este de ştiut faptul că unghiile cu gel au un aspect frumos săptămâni întregi fără să-vă faceți griji sau să fie nevoie de prea multă întreținere. Problema cu aceste tipuri de servicii este că dăunează unghiilor fiind dăunătoare şi sănătății generale. Gelurile sunt mai puternice decât lacul tradițional, iar luminile UV în timp, dăunează sănatății. Lumina ultravioletă emisă de aceste uscătoare este mult mai puternică decât ceea ce ați obține din expunerea la soare”, spun specialiştii de cercetare cosmetică şi clinică în dermatologie, astfel dacă sunteți îngrijorate de anumite boli de piele sau de cancer de piele, este indicat să faceți la câteva luni o scurtă pauza de la manichiura cu gel.
Poate ştiați sau nu dar adevăratul produs care distruge unghiile este acrilul- procesul implică asprirea suprafeței unghiei naturale pentru ca gelul acrilic sa se aşeze perfect. Potrivit Asociației Academiei Americane de Dermatologie, „substanțele chimice din produsele utilizate pentru aplicarea unghiilor artificiale pot irita pielea din jurul unghiilor şi în alte părți”, precum şi „deteriorează grav unghiile naturale”. Chiar dacă arată superb, unghiile acrilice pot provoca în timp deformări ale unghiilor, provocând si decolorarea acestora.
Ce presupune procesul de detoxifierea a unghiilor?
Curățați-vă foarte bine unghiile după ce ați îndepărtat gelul!
Spălați-vă foarte bine pe mâini şi pe degete pentru a elimina orice substanțe chimice. Apoi încălziți 1/4 de cană de ulei de măsline într-un castron mic, sigur pentru cuptorul cu microunde, până când se încălzeşte Înmuiați unghiile în ulei timp de 2-3 minute apoi ştergeți cu un prosop. Utilizați zilnic ulei pentru cuticule şi cremă de mâini. Utilizați un ulei sau un ser pentru cuticule, care hidratează şi restaurează, cum ar fi serul pentru cuticule de măsline şi şi uleiul de țelină. Pentru crema de maini, alegeți o cremă hidratantă, ideală pentru mâinile uscate şi deteriorate de luminile UV (geluri etc.)
Vindecați-vă unghiile din interior
Adaugați în dieta voastră un supliment pentru sănătatea unghiilor plin de biotină, cum ar fi Killer Nails de la Hum Nutrition sau Believe Biotin Gummies. Biotina este de fapt o vitamină complexă, compusă din vitamina B7, coenzima R şi vitamina H. Biotina este esențială pentru creşterea sănătoasă a celulelor unghiilor şi acționează ca un stimulator al metabolismului aminoacizilor care formează proteinele de creştere a unghiilor. Cu alte cuvinte, dacă îți stimulezi Biotina - îți întăreşti unghiile. Majoritatea oamenilor nu au deficit de biotină şi nu există nicio doză zilnică recomandată. Cu toate acestea, în urma unui studiu efectuat la persoanele cu unghii casante, s-a constatat că atunci când au adăugat 2,5 mg de biotină în plus în dieta lor în fiecare zi timp de şase săptămâni sau mai mult, unghiile lor s-au îmbunătățit.
De asemenea, ar trebui să luați în considerare adăugarea unui supliment bogat în Omega. Aceşti acizi graşi sunt excelenți pentru umiditate şi aspectul sănătos al unghiilor şi pielii. Consumul de Omega-3 ajută la reducerea inflamației fiind perfectă pentru sănătatea patului unghiilor, inclusiv a pielii aspre din jurul degetelor şi a cuticulelor. Adăugarea unui supliment de Omega-3 în dietavoastră de zi cu zi poate schimba totul, mai ales în cazul unghiilor uscate, casante sau decojite.
Schimbarea obiceiurilor pentru unghii poate fi dificilă, dar dacă vă pasă de sănătatea voastră şi a unghiilor, de preferat este să alegeți produse pentru unghii mai sigure, non-toxice iar atunci când mergeți la salon, alegeti un salon curat unde totul se desfăşoară conform normelor de igienă. Dacă țineți cont de aceste sfaturi, puteți avea unghii sănatoase si perfect lustruite!